Haber Detayı
27 Mayıs 2021 - Perşembe 12:35 Bu haber 2013 kez okundu
 
1 HAZİRAN SONRASI NELER DEĞİŞECEK
1 Haziran sonrası hayatımızda neler değişecek.
GÜNDEM Haberi
1 HAZİRAN SONRASI NELER DEĞİŞECEK

Geçtiğimiz günlerde pek çok yerde normalleşme dönemi başladı. Fakat halen sokak kısıtlaması ve restoranların açılması gibi gündemdeki konular için Kabine’den çıkacak yeni kararlar bekleniyor. Kararlarda vaka sayısı önem kazanıyor.

Vaka sayılarının daha da düşmesiyle normalleşme süreci başlayacak. Haftalık tabloya bakıldığında ise hedeflenen 5 bin rakamına henüz görülmedi ancak her geçen gün pozitif vaka oranı, hastaneye yatışlar ve vefat sayılarında belli oranda azalma başladı. 

Haziranda gelecek toplam 30 milyon BioNTech aşısıyla günlük bir milyon aşılama hedefi için çalışılacak. En geç sonbahara kadar 18 yaşa da aşılama yapılacak.

Peki 1 Haziran’da normalleşme için neler yapılacak. İşte Kabine toplantısı sonrası alınması beklenen kararlar:


 

RESTORANLARA KİŞİ SINIRI 

Vakalardaki azalma devam ederse 1 Haziran’dan sonra restoran ve kafeler kişi sınırlamasıyla yeni normali karşılayacak. Haziran ayı için ilk doz aşılamada büyük bir aşama kaydedilmesi beklenirken, bu durum otomatik olarak 1 Haziran sonrası yasakları da etkileyecek.


 

DÜĞÜNLER AÇIK HAVADA 

Düğün yapmak için Kabine toplantısından çıkacak kararı bekleyen çiftlere de 1 Haziran sonrası müjde verilebilir. Bu müjde gelirse düğün salonları belli misafir sayısına göre hizmet verebilecek.


 

HALI SAHALAR AÇILIR MI? 

Vaka sayılarında düşüş bu hızla devam ederse, halı sahalar, spor salonları, yüzme havuzları kapılarını yine müşterilerine açabilecek.


 

MESAFE VARSA MASKE YOK 

Normalleşme adımları hızlanırken, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu da çalışmalarına hız verdi. Bilim Kurulu’nun üzerinde çalıştığı konularla ilgili edinilen bilgiye göre, normalleşme sürecinin başlayacağı haziran ayından itibaren sahillerde, parklarda, bahçelerde, kişiler arası iki metre mesafe varsa, insanlar artık maskesiz oturabilecek ya da dolaşabilecek.


 

‘EĞİTİMDE TELAFİ BAŞLIYOR’ 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabından “eğitimdetelafibaşlıyor” etiketiyle paylaşım yaptı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 1, HAZİRAN, SONRASI, NELER, DEĞİŞECEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı